Forum « Staromieście Rzeszów » Strona Główna « Staromieście Rzeszów »
Forum Mieszkańców Osiedla Staromieś›cie w Rzeszowie

FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Problem własności gruntów na których stoją nasze bloki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum « Staromieście Rzeszów » Strona Główna -> Staromieście Ogrody - Nasze Osiedle
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
piotrek

PostWysłany: Czw Lis 07, 2013 11:33 am    Temat postu: Problem własności gruntów na których stoją nasze bloki Odpowiedz z cytatem

Jak większość doskonale zna temat i sprawa własności dgr nr 2887/1 i 2887/2 nie jest aktualnie rozwiązana ponieważ Spółdzielnia jest tylko ich użytkownikiem wieczystym.
Przy podpisywaniu aktów notarialnych Spółdzielnia zapewniała że sprawa będzie załatwiana jak najszybciej. Okazuje się że nie do końca. Aby takie postępowanie mogło mieć miejsce w stosunku do działek dotyczących przekształcenia prawa wieczystego użytkowania gruntów w własność nie może być prowadzone żadne inne postępowanie do w/w działek. A tu okazuje się że jednak jest takie postępowanie prowadzone (osobiście o tym nie wiedziałem- sądziłem że problem jest tylko w samym użytkowaniu wieczystym).
Z otrzymanego pisma dowiadujemy się że pewien właściciel działki wtedy jeszcze przed podziałem o dgr 52 zwrócił się do miasta w sprawie zwrotu jego działki która została wywłaszczona mu w latach 80-tych. Okazuje się że ma on takie prawo i może coś z tego tytułu uzyskać. Miasto wywłaszczyło wtedy czyli w latach 80-tych w/w właściciela z uwzględnieniem że na tej działce będzie prowadzone budownictwo mieszkaniowe lub coś w tym stylu - dokładnie to nie wiem. Ale niestety budowa nastąpiła dopiero po wielu latach czyli w okolicach 2008r. Nie jestem w takich sprawach jakimś specjalistą ale sądzę że po tak długim czasie po wywłaszczeniu w/w właściciela dgr 52 i nie budowaniu przed ten czas żadnych budynków może on się domagać do zwrotu wywłaszczonych gruntów- ponieważ przy wywłaszczeniu podaje się powód na jaki cel są one wywłaszczane a zacząć budowę należy w jakimś przedziale czasowym.
Może ktoś się zna w przepisach związanych z ta sprawą to proszę o komentarz.
Także podsumowując przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności przez spółdzielnię do czasu wyjaśnienia w/w sprawy przeszło na drugi plan i może się to ciągnąć kilka lat pod warunkiem że właściciel dgr 52 nie załatwi swojej sprawy pomyślnie - tzn nie odzyska działek na których wybudowane są nasze bloki i nie otrzyma jakiegoś z tego tytułu odszkodowania.

Ostatnio zmieniony przez piotrek dnia Czw Lis 07, 2013 2:13 pm, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Sylwia

PostWysłany: Pon Sie 26, 2019 3:42 am    Temat postu: Może Cię zaciekawi... Odpowiedz z cytatem

Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
l0ka

PostWysłany: Czw Lis 07, 2013 1:56 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Z tego co ja się orientuję to wyjaśnienie sprawy zwrotu działki nr 52 może potrwać nawet 3 lata! natomiast jesli mam akty i kw to raczej nic nam nie mogą zrobić...
swoją drogą zdziwiłam się ze dopiero teraz ten problem został poruszony na forum tak jak by nikt się tą sprawą nie przejął

A po drugie ludzie... spółdzielnia zapewniała nas ze ziemia będzie własnością, ludzie kupili mieszkania, pobrali kredyty a tu takie NIEPRZYJEMNE PISMA przychodzą ze Kowalski domaga się zwrotu działki na której stoi nasz blok..

Pozdrawiam
Powrót do góry
piotrek

PostWysłany: Czw Lis 07, 2013 2:26 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

l0ka napisał:
Z tego co ja się orientuję to wyjaśnienie sprawy zwrotu działki nr 52 może potrwać nawet 3 lata! natomiast jesli mam akty i kw to raczej nic nam nie mogą zrobić...
swoją drogą zdziwiłam się ze dopiero teraz ten problem został poruszony na forum tak jak by nikt się tą sprawą nie przejął

A po drugie ludzie... spółdzielnia zapewniała nas ze ziemia będzie własnością, ludzie kupili mieszkania, pobrali kredyty a tu takie NIEPRZYJEMNE PISMA przychodzą ze Kowalski domaga się zwrotu działki na której stoi nasz blok..

Pozdrawiam

Sprawa działki 52 może potrwać znacznie dłużej niż 3 lata, a następnie długo potrwa również zmiana użytkowania wieczystego na prawo własności którą ma w planach spółdzielnia.
Do wniosku o zmianę użytkowania wieczystego na prawo własności potrzebna jest zgoda która podpisywaliśmy przy notariuszu przy podpisywaniu aktów notarialnych. Potrzebna jest zgoda wszystkich współużytkowników wieczystych działek będących w użytkowaniu wieczystym.Przy każdej zmianie właściciela takie upoważnienie traci ważność i spółdzielnia od nowa potrzebuje upoważnienie od nowego właściciela. To również może potrwać długo.
Powrót do góry
sqb1978

PostWysłany: Czw Lis 07, 2013 3:22 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A jakie ma to konsekwencje dla nas czyli mieszkańców?
bo formalności formalnościami a ja nie wiem czym się mam przejmować bo nie do końca rozumiem czym na to grozi lub może grozić skoro mamy akty notarialne. Nie znam się

gypsy_king

PostWysłany: Czw Lis 07, 2013 9:58 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Niczym nam to nie grozi. Możesz spać spokojnie. Ewentualnie były właściciel mógłby mieć roszczenie o przeniesienie własności nieruchomości podobnej położonej w innym miejscu. Sporo jest takich spraw w całym powiecie, np działki wywłaszczane kilkadziesiąt lat temu pod drogi i tam również właściciele domagali się zwrotu działek, ale jakoś nikt asfaltu nie zrywa Wink Teraz niektórzy chcą właśnie od województwa "zwrotu" działek tyle że w innym miejscu, zatem spoko.
Powrót do góry
Sylwia

PostWysłany: Pon Sie 26, 2019 3:42 am    Temat postu: Może Cię zaciekawi... Odpowiedz z cytatem

Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
cherubin

PostWysłany: Czw Sie 20, 2015 12:09 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Odświeżę temat. Właśnie dostałem pismo ze Starostwa powiatowego o zwrot działek pod Gromskiego 2. Co prawda działka nr 968/1 na której stoi blok, oraz działka nr 968/4 po której przebiega ul. Krogulskiego nie są do zwrotu, ale działki nr 968/2, 968/3 na których jest parking i wjazd do garażu podziemnego są do zwrotu. Spółdzielnia pewnie się będzie odwoływać, ale załóżmy że sąd podtrzyma decyzję starosty. Aby dalej legalnie jeździć spółdzielnia będzie musiała wykupić teren od właścicielki, a to oznacza koszty dla nas.
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum « Staromieście Rzeszów » Strona Główna -> Staromieście Ogrody - Nasze Osiedle Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do: